piątek, 7 czerwca 2013

Berlin i Halle 2013- cz. 3 - Dom Heydricha w Berlinie - Schlachtensee

Heydrichowie wprowadzili się do domu przy Augustastrasse  14 (obecnie Reifträgerweg 14) w lutym 1937 roku. Ten wydawałoby się niepozorny domek jednorodzinny to jednak około 700 metrów kwadratowych powierzchni i dwa piętra. Co prawda jest on wyjątkowo skromny jeśli porównamy go z pozostałymi posiadłościami w tej dzielnicy jednak jego zakup kosztował Reinharda 49.000 Reichsmarek. 10.000 otrzymał ze specjalnego funduszu Himmlera. Wyposażenie mieszkania uszczupliło portfel Heydricha o kolejną pokaźną sumę. Razem za wszystko zapłacił 91.000. W ogrodzie znajdował się mały plac zabaw dla dzieci a także kurnik. Reinhard zatrudnił także na stałe dwie służące. Był to koniec kłopotów i niestabilności finansowej Heydrichów. Przywykła do luksusów późniejszych domostw Lina nazwała swoje podberlińskie włości jedynie"powiększonym domkiem".

A. Speer, wspomina, że dom Heydricha niejako odzwierciedlał jego podejrzliwą naturę i przypominał fortecę (szczerze powiedziawszy z mojej perspektywy wyglądał raczej skromnie). Podobno w każdym pomieszczeniu znajdowały się alarmy. Dotyczyło to także łazienki. Speer zdziwiony był jak bardzo sytuacja uległa zmianie kiedy Heydrich mieszkał już w Pradze i chadzał swobodnie bez jakichkolwiek zabezpieczeń.

Obecnie dom jest w świetnym stanie i ktoś w nim mieszka. Jak do niego dotrzeć? Jedziemy linią pociągu podmiejskiego S1 i wysiadamy na Berlin Schlachtensee i wychodzimy na ulicę Altvaterstraße idziemy nią wzdłuż torów i skręcamy w Reifträgerweg. Otaczają nas ogromne posiadłości i dom Heydricha jest niemalże niewidoczny na ich tle, jednak to właśnie jego skromność pozwala wybić mu się na tle innych domostw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz