niedziela, 9 czerwca 2013

Berlin i Halle 2013- cz. 4 - Dom Heydrichów na Gütchenstrasse 20 w Halle

             
Kolejny post o domostwach. Jako, że ten dom nie miał szans znalezienia się w relacji z mojego kwietniowego pobytu w Halle piszę o nim teraz.
                Heydrichowie wprowadzili się do niego w kwietniu 1908 roku, kiedy Reinhard miał 4 latka. To właśnie tu spędził swoje dzieciństwo i burzliwy okres dorastania. Znajdowała się tam sala, mieszcząca około 300 osób, w której odbywały się koncerty i jak zeznają znajomi z dzieciństwa Heydricha także jego przyjęcia urodzinowe. Budynek główny jest trzykondygnacyjny i mieściło się w nim konserwatorium. Klasy były przestronne i dobrze oświetlone. Korytarze niegdyś ozdobione były pięknymi malowidłami, tak, że wyglądały one jak w teatrze, bądź w prywatnym zameczku. Obecnie ściany są białe. Ówcześni architekci zachwycali się nowoczesnym jak na tamte czasy oświetleniem elektrycznym i pięknym ogrodem. Niestety nie wiem, które piętra były mieszkalne (zapewne te wyższe), ani gdzie znajdował się pokój Reinharda.
               Budynek usytuowany jest na ulicy Gütchenstrasse 20. Budynek był odnawiany bodajże w latach 2002-4, niestety obecnie dół szpecą niechlujne graffiti i wymaga on powtórnego malowania. Ogród i klatka schodowa prezentują się całkiem dobrze, niestety jak wspomniałam wyżej, po fantazyjnych malowidłach nie pozostał nawet ślad. Obecnie nie ma tam także żadnej szkoły, za to mnóstwo prywatnych mieszkań. Nie zwiedzaliśmy wyższych pięter, żeby nie niepokoić mieszkańców. Samo wejście na podwórze było głównie miarą przypadku (koleżanka weszła za monterem, który udawał się do jednego z mieszkań) i zazwyczaj brama wejściowa jest zamknięta.
             Dostać się na Gütchenstrasse 20 jest stosunkowo łatwo. Wystarczy na mapie znaleźć Ludwig-Wucherer-Strasse (dojazd tramwajami linii: 6 i 12 i wysiadka na przystanku o nazwie: Lessingstrasse, linię 12 można złapać przy dworcu głównym, zaś 6 odchodzi spod Kościoła św. Elżbiety, o którym pisałam w poprzedniej notce o Halle) i odbić w przylegającą do niej Gütchenstrasse.

Zdjęcia zrobili moi dzielni towarzysze podróży, bez których na pewno nie wlazłabym do tego ogrodu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz