piątek, 30 sierpnia 2013

Heydrich i Kościół Katolicki cz. I- Różne Oblicza Naszej Walki

              Jak już wcześniej miałam okazję wspomnieć w notce poświęconej przekonaniom religijnym  (http://plowabestia.blogspot.com/2013/07/reinhard-heydrich-i-religia-paganus-erat.html) Reinhard Heydrich wychowany był w rodzinie katolickiej, z matką-dewotką. Jako dziecko był nawet ministrantem, ale wraz z wiekiem odwrócił się od wiary rodziców i szukał własnej ścieżki. Gdy wstąpił do SS bardzo aktywnie zaczął tępić aktywnych politycznie księży i popełniał coraz to nowe paszkwilki skierowane przeciwko katolicyzmowi. W broszurze "Różne oblicza naszej walki", a także w wielu artykułach, które Heydrich pisał do gazet, wszyscy możliwi "wrogowie narodu" ustępują pierwszeństwa "politycznie aktywnemu katolicyzmowi". O ile Żydzi, masoneria i komuniści byli dla Heydricha ambiwalentni tak długo, jak przełożeni nie kazali mu się nimi zająć, to nienawiść do Kościoła Katolickiego zionęła w nim naprawdę bardzo szczerze. Lina potwierdza, że Heydrich uważał aktywny politycznie katolicyzm za wroga numer jeden.
            "Różne oblicza naszej walki" była stuprocentowym dziełem Heydricha, co prawda pisał ją tak, by spodobała się Himmlerowi i żeby Reinhard mógł piąć się wyżej, stąd pojawiają się w niej co i rusz różne nawiązania do Germanów, którzy regularnie podgryzani są przez masonerię i Żydów. I tak przez kilkanaście stron standardowego formatu A4. Wypunktowanie rodzajów wrogów narodu i ich opisy, a wszystko zwieńczone akapitem "Nasze Zadanie", gdzie już w głowie Heydricha kiełkuje pomysł na stworzenie specjalnych oddziałów do walki z wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym, jawnym i ukrytym. Deschner nazywa lekturę tego pisemka jako "żenującą". Co jednak mnie uderza w lekturze? A konkretnie we fragmencie poświęconym katolicyzmowi. Ogromną gorycz i brak niechęci do samej religii, ale do instytucji, na której Heydrich się po prostu zawiódł. Wypomina co i rusz księżom, że prawią z ambon agitki polityczne, zamiast skupić się na przekazywaniu słowa bożego (nie wiem czy powinno być małymi, czy wielkimi literami, kompetentnych katolików proszę o pomoc). Sprzeciwia się działalności różnych parapolitycznych organizacji zrzeszających katolików i księży i punktuje jakoby te przeniknęły we wszystkie możliwe sfery życia publicznego i prywatnego obywateli. Heydrich pisze: "Zamiast być prawdziwymi bezinteresownymi pośrednikami opanowali, zasłaniając się sprawami kościelnymi, jedno po drugim stanowiska władzy".  Potem rzecz jasna padają oskarżenia o podkopywanie spraw partii (NSDAP dla niezorientowanych) i o próbę opanowania świeckich spraw w Rzeszy poprzez narzucanie swoich praw odzianych w płaszczyk chrześcijańskiej moralności. Ten tygiel broszurkowej nienawiści jest niezwykle podobny do naszego współczesnego "NIE" i niezbyt odbiegający poziomem od tej gazetki. 
          Oprócz datowanych na 1935 rok "Różnych oblicz naszej walki" Heydrich uderza w Kościół niejednokrotnie. Ma do tego doskonałą okazję w kwietniu 1936 kiedy to odbywa się proces o obrazę moralności (podejrzenie homoseksualizmu) wytoczony prawie 300 zakonnikom z Nadrenii i Westfalii, potem wyśmiewa sprzeciw Kościoła wobec sterylizacji osób psychicznie chorych. Ograniczenia jakie nakładane były stopniowo na działalność kościelną wprawiały Reinharda w euforię.
         Ta nienawiść Heydricha doprowadziła do kłótni (nie pierwszej i nie ostatniej jak jeszcze będę miała okazję napisać) z matką, która była wstrząśnięta, że jej syn, eks-ministrant wtrącił do więzienia biskupa Moguncji.


Na podstawie:
G. Deschner tłum.M. Ilgmann; Reinhard Heydrich namiestnik władzy totalitarnej 
M. Williams Reinhard Heydrich: The Biography, Vol. 1: The Road to War
L. Heydrich  Můj život s Reinhardem      

43 komentarze:

 1. to jest też bardzo ciekawy wątek, przeistoczenia się Heydricha z osoby wierzącej w gorliwego przeciwnika Kościoła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no, tez lubie o tym czytac, w ogole bardziej lubie czytac o heydrichu bardziej osobiste rzeczy, ale ciagle zapominam sie, ze oczywiste dla mnie i paru osob jego zbrodnie jakos nie sa znane ogolowi, a wlasciwie same zbrodnie jeszcze, ale nikt nie wie któż zacz Heydrich i za co naprawde odpowiadał

   Usuń
 2. a tak swoja droga ta wesoła twórczość Heydricha jest gdzieś dostępna on-line? Bo bym sobie zajrzał z chęcią do tej broszurki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie :P rowniez zaluje ale jak juz zodbede kopie papierowa to przetlumacze

   Usuń
  2. jeden czlowiek i nieskonczona ilosc rzeczy do napisania

   Usuń
  3. znaczy z języka hitlerowskiego będzie tłumaczony na światły język przedmurza cywilizacji chrześcijańskiej? :P

   Usuń
  4. tak a pomoga mi google i slownik
   :D bo niemieckiego w ogole nie znam
   ale tlumaczylam juz ksiazke z ormianskiego wiec...

   Usuń
  5. haha mistrzostwo świata :D jestem pełen uznania :)

   Usuń
  6. poziom zdeterminowania hard kiedy nie ma absolutnie zadnej ksiazki o boginii anahit za wyjatkeim wydanej w Erywniu w latach 60 publikacji po ormiansku z heydrichem mam to samo

   Usuń
  7. pewnie i w języku farsi coś na jej temat jest, albo po grecku lub arabsku.

   Usuń
  8. XD teraz wyszla publikacja ale o irańskiej nie ormianskiej Anahicie i tez spoko po angielsku

   Usuń
  9. w ogóle ciekawe te bóstwa wschodnie, nawet mają wiele wspólnego z naszymi przedchrześcijańskimi, a nawet się zdarza że są wciągane do panteonu chrześcijańskiego... przynajmniej tak z Matką Boską zrobiono, nawiązując do pogańskich bóstw żeńskich, o których wczesne chrześcijaństwo zapomniało :)

   Usuń
  10. bardzo wiele anahit szczegolnie ona i mihr to pierwowzor jezusa i maryjki :D ale chrzescijanskie bostwa nie sa moje ze tak powiem.

   Usuń
  11. ale czasem się warto zainteresować tymi nieswoimi bo i w nich jest dużo z tego czasu minionego ;) wiele osób myśli że pewne obrzędy są ultra-katolickie, ale jakby je głębiej przeanalizować to się okazuje że sięgają one czasów pogańskich :)

   Usuń
  12. tak wiem stad eksploruje i maryjke :D

   Usuń
  13. ona jest zdecydowanie wdzięcznym tematem, podobnie jak kult świętych :)

   Usuń
  14. swieta wilgefortis jest inspirujaca

   Usuń
  15. święta wąsata niewiasta :)

   Usuń
  16. postacie androginiczne są niesamowicie ciekawe :D

   Usuń
  17. kiedyś byłem na wystawie biżuterii wydobytej z rejonów Krymu, gdzie obok gockich czy scytyjskich bransolet zapinek itd, były greckie figurki kobiet z penisami na czole, a święta wilgefortis to chyba z cywilizacji helleńskiej się wywodzi :)

   Usuń
  18. z brodatych afrodyt, ktore byly przedhelleńskie nawet ;)

   Usuń
  19. gdzie diabeł nie może tam baba z wąsem :D

   Usuń
  20. chyba też jest taka legenda związana z Borutą łęczyckim, który szukał białogłowy, która ogarnie te jego włości podziemne i jedna się tylko nadawała na to wszystko, jakaś wyjątkowo szpetna acz z dobrym sercem kobita :D

   Usuń
  21. pewnie moja matka tak zaczela swoja kariere pedagoga xD

   Usuń
  22. o pedagog, to współczuję, moja była pedagogiem..

   Usuń
  23. to wiadomo kto je szkoli xD

   Usuń
  24. hahah :D no jak to kto? Minister przedszkolnictwa :D http://www.youtube.com/watch?v=RGm0qbdKN3g

   Usuń
  25. niedostepne w moim kraju D:

   Usuń
  26. to z jakiego kraju nadajesz? :D

   Usuń
  27. to chyba innej Polski bo ja też nadaję z Polski i nie ma problemu z obejrzeniem filmu... może google uznaje jeszcze granice zaborcze? :P

   Usuń
  28. :C zastanawiajace ale czesto mam takie problemy

   Usuń
  29. no nie wiem od czego to może zależeć, ja raczej nie miewam takich problemów

   Usuń
  30. dla googla nie zakończyła się epoka zaborów, w Kongersówce jest jeszcze cenzura rusyfikacyjna :P

   Usuń
  31. O.O a moze to podzial na GG i Kraj Warty?

   Usuń
  32. o może, bardziej aktualny :D Widać w stolicy GG większa swoboda :D

   Usuń
  33. dziś Hans Frank ma dobry dzień, łaskawe gestapo dla utrudzonego podludzkim losem Polaka :P

   Usuń
  34. przekrecil kluczyki do jutuba

   Usuń