środa, 21 sierpnia 2013

Heydrich-Pilot cz. 3 - Kiwi na Froncie Wschodnim

Major Luftwaffe
            Po nieszczęsnym upadku w Norwegii Heydrich nie zaniechał swoich prób podbicia przestworzy. Próbował wzbić się na powrót w powietrze i patrolował niebo nad Rzeszą i Niderlandami w 1940 roku. Grawitacja była jednak bezlitosna i Reinhard zaliczył kolejną kraksę. Znów uszedł z tego cało. Pomimo kategorycznego zakazu ze strony Himmlera i Hitlera postanowił wymknąć się i po kryjomu by zostać bohaterem Luftwaffe. W trakcie Operacji Barbarossa dołączył do 77 szwadronu, z którym miał już okazję wcześniej latać. I tak samo jak rok wcześniej grał z nimi karty i pił wino do późnych godzin nocnych, by następnego dnia latać nad Frontem Wschodnim. Początkowo brał udział tylko w misjach zwiadowczych, jednak udało mu się odbyć również loty bojowe.
           Jego maszyną wówczas był Messerschmitt BF-109, którego zdobył w atrakcyjnej wymianie. Generał Ernst Udet dał mu samolot w zamian za możliwość nocnych jazd po Berlinie i bycie nieobjętym godziną policyjną.
nie za dużo tych flar?
        
 Jedną z misji jaką zlecono szwadronowi Heydricha było zabezpieczanie jednego z mostów na Dniestrze. 22 lipca niebo co i rusz przecinały wszelakiego rodzaju pociski. Około godziny 14 jeden z nich miał szczęście trafić w silnik maszyny, którą leciał Heydrich. Reinhard musiał awaryjnie lądować. Znalazł się za linią frontu, po sowieckiej stronie. Sam. W kwaterze Luftwaffe wybuchła całkiem uzasadniona panika. Szef służb bezpieczeństwa, który wybrał się na front ukrywając to przez Hitlerem i Himmlerem zaginął. Mógł już nie żyć, bądź, co gorsza trafić w ręce NKWD. Kilka godzin później napłynął raport napisany przez oficera piechoty. Informował on: "Znaleziono jakiegoś zestrzelonego pilota. Znajda jest cały i zdrowy, za wyjątkiem uszkodzenia mózgu. Twierdzi on bowiem, że jest szefem RSHA." Jak się okazało Heydrich postanowił wrócić o własnych siłach do swoich i szczęśliwie dla siebie trafił na niego patrol.
          Po tym niefortunnym dla Heydricha wydarzeniu dostał kolejny kategoryczny zakaz i już nigdy więcej nie latał nad żadnym frontem. Za swoją służbę zgarnął dwa Krzyże Żelazne, pierwszej i drugiej klasy. Otrzymał także Frontflugspange, którą to dostawało się po odbyciu 60 lotów bojowych. Ile latał Heydrich na dobrą sprawę nie wiemy. Niektórzy podają liczbę 97 lotów bojowych.


Tekst na podstawie:
Max Williams, Heydrich biography vol. II
R. Gerwarth; Hitlers Hangman
Ilustracje:
Heydrich sam Max Williams, Heydrich biography 
Heydrich z kolegami Lina Heydrich, Muj zivot z Reinhardem

12 komentarzy:

 1. Widać przezorny podwójnie ubezpieczony... Heydrich w kamizelce ratunkowej bezcenne. Ciekawe czy umiał pływać?

  A tu tak nawiasem jak wyglądały te kamizelki: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=19025&start=15

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. plywakiem to akurat byl doskonalym pisalam o tym juz w poprzednich notkach nawet ;)
   http://plowabestia.blogspot.com/2013/04/heydrich-w-marynarce-cz-i-cierpienia.html
   http://plowabestia.blogspot.com/2013/04/heydrich-i-szpada-szermierz-cz-i.html
   http://plowabestia.blogspot.com/2013/07/heydrich-w-marynarce-cz-ii-bekas-ktory.html

   Usuń
  2. jakoś do tych tematów marynistycznych to nie dotarłem jeszcze, ale muszę to nadrobić :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. chcialabym bardzo zobaczyc miny tych ludzi jak dowiedzieli sie, ze ich znajda to naprawde szef RSHA

   Usuń
  2. zuch chłopak, że się tak sam wybrał na przechadzkę po lasach i bezdrożach Rosji :D Ciekawe jaką by miał minę Hitler, gdyby Heydrich wpadł w ręce NKWD :D

   Usuń
  3. dialogi Hitlera z całą resztą jego współtowarzyszy pewnie by przypominały frustrację führer jak na filmiku Hitler w poszukiwaniu elektro :D

   Usuń
  4. no i wielu ludzi poczuloby ulge jaka poczuli rok poziej bo i sami nazisci heydricha nienawidzili

   Usuń
  5. nie dziwę się, wszak ten człowiek miał w swoich rękach dość niebezpieczne narzędzie jakim było służby dzisiaj byśmy to nazwali bezpieczeństwa wewnętrznego w postaci policji i gestapo oraz Einsatzgruppen... taka posada zapewniała dużą władzę.

   Usuń
  6. i dużą nienawiść :D zasłużoną poniekąd

   Usuń