piątek, 27 września 2013

Artykuł na wmeritum.pl

źródło: Max Williams, Heydrich: the biography
 Pewnie wyjdę na czepialską, ale po zobaczeniu tego artykułu: 
http://wmeritum.pl/reinhard-heydrich-aniol-smierci/
postanowiłam przystąpić do interwencji, bo niektóre rzeczy zahaczają o fizyczny ból. Pewnie coś pominę, jeśli tak, to uzupełnijcie. Wybieram tylko to, co najbardziej rzuca się w oczy.
"Babcia przyszłego generała SS wyszła powtórnie za mąż za Żyda" - Gustaw Robert Suss, o którym tu mowa był chrześcijaninem. źródło: R. Gerwarth "Kat Hitlera"
"W 1920 roku wstąpił do lokalnego oddziału Freikorps. Tam szczególny nacisk kładziono na szkolenie ideologiczne o wyższości  takich jak on niebieskookich blondynów nad innymi gorszymi rasami. Te przepojone fanatyzmem nauki o wyższości rasy aryjskiej weszły mu głęboko w pamięć."- jego kariera we Freikorpsie nie jest zbytnio znana, sam ją trochę ubarwiał, a jego dowódca przyznał, że Heydrich był przez dwa tygodnie gońcem, a jego ojciec przyszedł na służbę z leżakiem. - źródło G. Deschner "Reinhard Heydrich, namiestnik władzy totalitarnej" Więcej: http://plowabestia.blogspot.com/2013/09/poglady-polityczne-modego-heydricha.html
"(...)młody Reinhard postanowił wstąpić do marynarki wojennej, aby zdobyć wykształcenie i prestiż. Tam również z powodu wiary i wyglądu (miał ponad 180 wzrostu, nie pił, nie palił) stał się ofiarą kpin i otrzymał przezwisko „koziołek”.- miał 190 cm uściślając.  źródło: http://ahahq.org/Bulletin/January_2009.pdf
" Młody Reinhard prezentował się bardzo elegancko w mundurze, toteż długo nie trwało aby zaczął romansować z wieloma kobietami. W 1930 roku Heydrich miał gorący romans z córką dyrektora stoczni w Hamburgu. Zakochana w nim kobieta chciała wyjść za mąż za młodego oficera. Ten jednak odparł ze stoickim spokojem, że jest już zaręczony z inną." - sytuacja ta jest niejasna, ale ta wersja wygląda jak pobożne życzenie Heydricha. To Linie musiał tłumaczyć, że wcześniej miał inną dziewczynę i obiecał jej ślub. Nie poznał też Liny po, a przed wydaleniem z marynarki, o czym już pisałam. Co do romansów z wieloma kobietami... Najczęściej jak wiemy kończyło się na tym, że dostawał kosza... źródło:  R. Gerwarth "Kat Hitlera" L. Heydrich "Muj zivot s Reinhardem"
 "Krótko po tym wydarzeniu Heydrich poślubił Line von Osten. Miał z nią trzech synów (jeden z nich zmarł w wyniku wypadku samochodowego w 1943 roku), oraz córkę Marthę." - Silke to imię damskie. Naprawdę. Reinhard Heydrich miał dwie córki i dwóch synów. Córki: Marta i Silke. Synowie: Heider i Klaus. Dodatkowo, nie poślubił Liny tak znowu szybko, zdążył jeszcze w międzyczasie siedzieć na bezrobociu, zamulać oglądając lwicę w Zoo i wstąpić do SS. źródło:
R. Gerwarth "Kat Hitlera" L. Heydrich "Muj zivot s Reinhardem"
" 1941 roku Hitler mianował Reinharda Heydricha na stanowisko Protektora Czech i Moraw z siedzibą w Pradze." - pomijam tu dziwną konstrukcję zdania... Heydrich był mianowany zastępcą Protektora. 
To: "Reinhard imponował führerowi przede wszystkim tym iż potrafił z zegarmistrzowską dokładnością wykonywać jego najbardziej nawet zwariowane pomysły."Chyba trochę wyklucza to:
"Heydrich nie był nawet nazistą (z przekonania). Służba w SS i policji służyła mu jedynie jako miejsce gdzie mógł robić karierę." Co do tego czy nie był nazistą z przekonania. Jednak bym się kłóciła, ale to wymaga długiej noty, a nie krótkiego podpunktu, więc zostawię sobie kiedyś jako punkt wyjściowy do dłuższej dyskusji, a zainteresowanym polecam lekturę "Oblicza naszej walki" która wyszła spod pióra Heydricha. 
"Po napaści na Polskę Heydrich rozkazał stworzyć 5 grup specjalnych (Einsatzgruppen) SS, celem fizycznej eliminacji polskiej inteligencji i duchowieństwa." - Einsatzgruppen istniało już wcześniej i brało udział w Anszlusie Austrii i zajęciu Czechosłowacji. źródło: 
Jochen Böhler, Klaus-Michael Mallmann, Jürgen Matthäus: Einsatzgruppen w Polsce,
Dodatkowo grup nie było pięć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Einsatzgruppen_w_Polsce
"Jedno wydaje się pewne. Gdyby Reinhard nie zginął to już w niedługim czasie, może w 1943 roku rządził by w III Rzeszy. Może nie jako führer ale z boku, z drugiego szeregu. Jednak gdyby zdecydował się na zamach, Hitler zginął by na pewno bo Heydrich był profesjonalistą, nie uznawał półśrodków i wszystko mu się udawało."- tylko pozostaje pytanie po co miałby to robić? Jemu było bardzo na rękę mieć trochę cienia. 
"Z jego szefem admirałem Wilhelmem Canarisem łączyła go długoletnia znajomość i pozorowana nić przyjaźni"- cooooooo? Canaris nie był jego szefem... W marynarce był jego dowódcą. I łączyła ich wcale niepozorowana przyjaźń. Canaris napisał do Liny po śmierci Heydricha, że stracił prawdziwego przyjaciela. źródło: L. Heydrich "Muj zivot s Reinhardem"

10 komentarzy:

 1. Widzę bogate żniwo niewiedzy ludzkiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ej naprawde wiekszosc tych rzeczy jest w necie :/

   Usuń
  2. dziś można byle śmiecia wygenerować i sprzedać, mnie już nic nie zdziwi... bo jak już studenci historii mylą Jaruzelskiego z Wałęsą albo sowietów z nazistami, to takie wpadki to nic ;)

   Usuń
  3. nie strasz takim horrorem

   Usuń
  4. nie straszę, wiem co widzę ;)

   Usuń
 2. Hej :) Masz u mnie nominację do LBA - http://vamppiv.blogspot.com/2013/09/liebster-blog-awards-goddessofdoom-i.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D nie wiem czy to miejsce na takie rzeczy, ale mam juz dwie takie lba i zrobie to na poli loli, chyba ze interesuje cie co by powiedzial heydrich xD moge to nawet zrobic z przypisami :D

   Usuń
  2. Był wpis szafiarski o H., to może i lobstera mu zrób :D

   Usuń
  3. :D musze znalezc jego ulubiony kolor to nie jest latwe :D
   bo zupe znam

   Usuń