wtorek, 19 listopada 2013

Zagadkowa Śmierć Reinharda Heydricha, odcinek II

Szpital Bulovka w latach 30
             Doktor Dick zajmował się Heydrichem do 29 maja. Jednak już 27 maja wieczorem przybył lekarz Himmlera Karl Gebhardt (znany z przeprowadzania pseudonaukowych eksperymentów na więźniarkach w Ravensbruck). Nie cieszył się on dobrą sławą w swoim środowisku, jednak zaskarbił sobie sympatię Reichsfuhrera i udało mu się wybić, chociaż zdecydowanie nie był on dobrym lekarzem. Raportował on notorycznie o stanie zdrowia Reinharda Himmlerowi. Wraz z nim w Pradze stawił się profesor Sauerbruch, mentor Gebhardta i przyjaciel Heydrichów.
           Wówczas zaczęły się dziać na Bulovce rzeczy dziwne. Dla Heydricha zamawiano ogromne ilości morfiny, co pielęgniarki tłumaczyły tym, że najprawdopodobniej któryś z lekarzy był morfinistą. Dawki dla Heydricha nie są znane, jednak Defalque sugeruje, że mogły być spore (tu pada kolejna informacja z cyklu, wasze życie nie będzie już takie samo. Swoją drogą powinnam o tych danych zrobić osobną notkę, bo od założenia bloga dostałam ponad 15 maili z zapytaniem „Jakiego wzrostu był/ile ważył Reinhard Heydrich?” odpowiedź z artykułu: waga 93 kg, wzrost 190 cm) , jako, że Heydrich był odwiedzany przez swoją żonę i towarzyszy z SS, wliczając jego szefa, a jego ból mógł być dosyć spory. Podczas wizyty Himmlera panowie rozmawiali o przeznaczeniu, a Heydrich, który zazwyczaj był zdystansowany i chłodny, robił wrażenie znacznie bardziej łagodnego i przyjemnego, zacytował fragment opery swojego ojca: „Świat jest jak katarynka, na której gra nasz dobry Bóg, każdy ma do odtańczenia taniec zapisany na jej wałku”. W podobnej atmosferze przebiegały jego spotkania z żoną. Zależało mu, żeby wróciła ona na Fehmarn razem z dziećmi. Jak już wiemy, tak się jednak nie stało, aż do końca wojny.
            Heydrich czuł się jednak coraz gorzej. 2 czerwca dostał gorączki (38-39 stopni), a z jego rany nastąpił wyciek krwi. Choć wszyscy dookoła zalecali wykonanie kolejnej operacji, to Gebhardt się tego nie podjął, bo uznał, że nie ma takiej potrzeby. 3 czerwca 1942 Gebhardt meldował Himmlerowi, że sytuację udało się opanować. Jednakże około południa tego samego dnia, kiedy Reinhard siedział w łóżku i jadł drugie śniadanie doznał wstrząsu i zapadł w głęboką śpiączkę. Lina twierdzi co prawda, że obudził się jeszcze i pytał ją czy jeszcze go odwiedzi, jednak Defalque uznaje, że jest to wątpliwe. Możliwe, że ta sytuacja miała miejsce wcześniej, bądź Lina będąc w szoku ją sobie wmówiła. Kto wie? Ja się nie znam na medycynie więc zostawiam tą sprawę otwartą. Pewnym natomiast jest, że Reinhard Heydrich zmarł 4 czerwca 1942 roku o 4:50 rano.
Do autopsji i możliwych przyczyn przejdziemy w następnym odcinku. 

Źródła:
G. Deschner, Reinhard Heydrich namiestnik władzy totalitarnej
Zdjęcie:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz