czwartek, 16 stycznia 2014

Franz Walter Stahlecker

          Kolejna notka z serii : biogramy zbrodniarzy z Einsatzgruppen.
          Dzisiaj przyjrzymy się osobie Franza Waltera Stahleckera. Informacji na temat młodości jest wybitnie mało. Urodził się w Sternenfels w 1900 roku i z wykształcenia był prawnikiem. Od przełomu lat 1919-20 był członkiem skrajnie prawicowej partii Deutschvölkischer Schutz und Trutzbund, która była jedną z największych tego typu organizacji po I wojnie światowej (należał do niej także Werner Best). Studiował w Tuebingen. W roku 1932 przeszedł do NSDAP i w dwa lata później zasilił szeregi gestapo w Wirtembergii. Wkrótce stał się także członkiem SD. Awansował szybko i już w 1938 został wysłany do Austrii gdzie w Wiedniu pełnił rolę zwierzchnika SD Oberabschnitt Donau. Zarządzał formalnie Centralną Agencją Żydowskiej Emigracji w Wiedniu (Zentralstelle für jüdische Auswanderung), choć nieoficjalnie tę rolę pełnił Adolf Eichmann. W roku 1938, podczas zajęcia Czechosłowacji, stał na czele Einsatzgruppe Wien.
          Heydrich nie przepadał za nim i ciągłe różnice zdań pomiędzy dwoma panami doprowadziły do tego, że Stahlecker przeniósł się do Protektoratu Czech i Moraw, gdzie jego szefem był Karl Hermann Frank i gdzie Heydrich nie miał go ciągle na oku. Stahlecker w roku 1940 został wysłany do Norwegii gdzie otrzymał awans na SS-Oberführera. Następnie udał się do Jugosławii, gdzie zajmował się opracowywaniem informacji dla wojska i administracji. Jako jedna z pierwszych osób odebrał proklamację niepodległości od Chorwatów, z którymi nawiązać miał współpracę. Pracował także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W rok później został dowódcą Einsatzgruppe A, mając nadzieję, że to otworzy mu karierę w RSHA. Jego zadaniem było ściganie i mordowanie komunistów, Żydów, a także innych „niepożądanych“ grup, które „szkodziły“ Trzeciej Rzeszy. Podburzał miejscową ludność na Litwie w celu, jak to określało dowództwo RSHA (więc Heydrich) „samooczyszczania“, które były masowymi mordami na ludności żydowskiej. Na Łotwie założył Jungfernhof, obóz koncentracyjny. Jego oddział zamordował ponad 249 420 osób żydowskiego pochodzenia. Pochwalił się tym w osobliwym raporcie opatrzonym mapą, pochodzącym z października 1941 roku, na którym ilość zabitych podsumowana była liczbą i trumną w odpowiedniej wielkości.
Heydrich i Gabriela Stahlecker
            Stahlecker został zabity przez sowieckich partyzantów w Gatczynie 23 marca 1942 roku. Na jego ostatnim pożegnaniu w Pradze, mowę wygłosił Reinhard Heydrich. Podczas uroczystości obecna była również żona Stahleckera, Gabriela i jego dzieci. 


Źródła: 
Ł. Gładysiak, Zabijajcie wszystkich, Einsatzgruppen 38-41
R. Headland, Messages of Murder: A Study of the Reports of the Einsatzgruppen

Źródła zdjęć: 
Wikipedia
J. Cvancara, Heydrich

2 komentarze:

 1. Świetna robota Kasiu ;D
  Zdrowiej i jedz do tych Niemiec ;*
  Misza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.
   Póki co cienko nadal ze mną

   Usuń