środa, 25 czerwca 2014

AL Breslau – Lissa – Obóz Pracy w Leśnicy - Filia Gross Rosen


dawne koszary SS, foto: Google Street View

          Często bywam na Dolnym Śląsku i spora jest szansa na to, że kiedyś się tam przeniosę. Rok temu odwiedziłam obóz koncentracyjny w Rogoźnicy (Gross Rosen), jednak jakoś zawsze  składało się tak, że nie miałam czasu, albo możliwości by zwiedzić, czy zlokalizować (jako, że zachowało się niewiele dokumentów na ten temat) liczne filie Gross Rosen rozsiane po całym Dolnym Śląsku. Parę lat temu zajrzałam do wrocławskich oddziałów tegoż, ale nigdy nie zaniosło mnie do podwrocławskiej Leśnicy.
         W Leśnicy mieścił się pierwszy z oddziałów Gross Rosen, AL (Arbeitslager – Obóz pracy) Breslau-Lissa. Powstał w sierpniu 1942 roku. Znajdował się on przy obecnej ulicy Trzmielowickiej, w pobliżu koszar SS, w których obecnie znajduje się jednostka wojskowa. Więziono tam około 600 mężczyzn różnej narodowości, choć z początku liczba ta wynosiła 150 osób (z pierwszego transportu z sierpnia 1942 do marca roku kolejnego przeżyło zaledwie 17 osób!) i dopiero w 1944 drastycznie wzrosła. Najwięcej było Polaków, zaraz za nimi uplasowali się Rosjanie, potem Ukraińcy, Niemcy, Francuzi, Czesi, Jugosłowianie i Żydzi, których przewieziono do Leśnicy z Auschwitz. Rosjan w 1944 wywieziono w nieznanym kierunku. Wszystkich przetrzymywano w pojedynczym baraku, który niegdyś był stajnią. Było tam jeszcze kuchnia. Barak ogrodzony był drutem kolczastym. Zadaniem więźniów była rozbudowa dróg i pobliskich koszar. Pracowali także przy warsztatach znajdujących się w jednostce i na pobliskiej stacji kolejowej przy wyładunku. Śmiertelność w obozie wynosiła od 8 do 10 osób tygodniowo.
        23 stycznia 1945 zapadła decyzja o ewakuacji obozu. Więźniom rozkazano przejść na pieszo z Leśnicy do Rogoźnicy (co stanowi około 60-70 km, wyobraźcie sobie jeszcze, że to środek zimy). Marsz ten zajął 3 dni, podczas których wielu więźniów padło z wyczerpania, bądź zostało zastrzelonych przez Niemców. Resztę przewieziono do Buchenwaldu.
Jak wspominałam obecnie mieści się tam jednostka wojskowa, stąd nie można robić tam fotografii, ani dostać się do środka. Z pomocą przychodzi jednak Google Street View, gdzie można sobie popatrzeć na teren, który nie został najwyraźniej zastrzeżony, bo wszystko widać jak na dłoni (vide fotka wyżej).

8 komentarzy:

 1. Czemu "podwrocławska Leśnica"? Przecież to osiedle jest częścią Wrocławia. Podwrocławska to może być Miękinia albo podobne miejscowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc mieszkancow jak mowilam o Lesnicy jako osiedlu miala o to straszny pain in da ass, wiec najwidoczniej nie dogodzisz. Zreszta to osiedle peryferyjne :P

   Usuń
 2. Ciekawie bo ja mieszka na Pusteckiej a dopiero teraz sie dowiedziałem ze był tu obóz pracy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jest to naglosnione podobnie jak inne wroclawskie obozy ;(

   Usuń
 3. Skąd czerpałeś informacje o Breslau-Lissa? Czy podstawą jest książka "Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939- 1945" wydanego nakładem PWN. Bo zasiałeś we mnie pewną wątpliwość, mianowicie znam informację, że obóz istniał tam już w sierpniu 1940 r. jako rezerwuar siły roboczej w pobliskich zakładach ceramicznych. I teraz moje pytanie czy mowa jest o jednym i tym samym obozie czy o dwóch różnych (co jest mało prawdopodobne)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czerpałam - jestem kobietą :D
   Informacje mam Filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen wydanego przez muzeum Gross Rosen.Opowiesz coś więcej o 1940 roku w Leśnicy, bo to bardzo ciekawe.

   Usuń
  2. Najmocniej przepraszam! Jest taka książeczka wydana nakładem Towarzystwa Miłośników Wrocławia, autorstwa Ludwika Malugi - Obozy pracy przymusowej we Wrocławiu 1940-1945, w której Breslau-Lissa opisany jest jako Obóz fabryczny >>Zakładów Ceramicznych w Leśnicy<<. Autor pisze o nim jako istniejącym od sierpnia 1940 r. do stycznia 1945 r., jako obozie znajdującym się na terenie fabrycznym zakładów Villeroy Boch.

   Nie jestem w stanie nigdzie zweryfikować daty założenia obozu, co gorsze sierpień 1940 r. pokrywa się z momentem otwarcia Gross-Rosen.

   Sam autor był jednym z robotników przymusowych - Ludzi z literą P - i działał w Klubie Ludzi ze znakiem P we Wrocławiu.

   Usuń
 4. Najmocniej przepraszam! Jest taka książeczka wydana nakładem Towarzystwa Miłośników Wrocławia, autorstwa Ludwika Malugi - Obozy pracy przymusowej we Wrocławiu 1940-1945, w której Breslau-Lissa opisany jest jako Obóz fabryczny >>Zakładów Ceramicznych w Leśnicy<<. Autor pisze o nim jako istniejącym od sierpnia 1940 r. do stycznia 1945 r., jako obozie znajdującym się na terenie fabrycznym zakładów Villeroy Boch.

  Nie jestem w stanie nigdzie zweryfikować daty założenia obozu, co gorsze sierpień 1940 r. pokrywa się z momentem otwarcia Gross-Rosen.

  Sam autor był jednym z robotników przymusowych - Ludzi z literą P - i działał w Klubie Ludzi ze znakiem P we Wrocłwiu.

  OdpowiedzUsuń