środa, 25 czerwca 2014

KZ Dürrgoy – Wrocław TarnogajTo niepozorne zdjęcie pola zamieszczone wyżej zostało zrobione we Wrocławiu na Wzgórzu Gajowym, naprzeciw cmentarza, na miejscu „dzikiego” KZ Dürrgoy, jednego z pierwszych obozów koncentracyjnych w Trzeciej Rzeszy. Przez lata to miejsce było gruzowiskiem po zniszczonych zakładach „Silesia” (produkcja nawozów), w których pracowali więźniowie Dürrgoy. Z czasem zamieniło się ono w wysypisko śmieci, gdzie składowano odpady komunalne z pobliskiego osiedla. Do tej pory miejsce to nie jest w żaden sposób upamiętnione. Co więcej w 2005 roku wywieziono ziemię z budowy wrocławskiego Aquaparku, którą złożono na Wzgórzu Gajowym. Jest też pomysł by urządzić tam stok narciarski (przepraszam, za określenie, ale: no k***a „genialny” pomysł, który jest zresztą kontynuacją nazistowskich planów z 1941 roku). Póki co przy krótkim spacerze udało mi się tam nazbierać reklamówkę śmieci.
Powstanie KZ Dürrgoy datuje się na 12.03.1933. Był to jeden z wielu „dzikich” obozów, powstałych zaraz po dojściu Hitlera do władzy, gdzie więziono przeciwników politycznych, na których stosowano tzw. Areszt prewencyjny. Miejsce to cieszyło się bardzo złą sławą, do tego stopnia, że mimo, że obóz istniał jedynie do sierpnia 1933 to mieszkańcy powtarzali „byleby nie trafić na Tarnogaj”.
Edmund Heines, źródło: wikipedia
  Komendantem tego miejsca był oficer SA Edmund Heines. Urodził się w 1897 roku w Monachium. Brał udział w walkach podczas I wojny światowej. Nie mogąc pogodzić się z porażką Niemiec, wstąpił do Freikoprsu Rossbacha, stacjonującego w okolicach Gryfic, gdzie zabił podejrzanego o zdradę rolnika. By uniknąć odpowiedzialności za morderstwo zbiegł do Bawarii, gdzie stał się jednym z uczestników puczu monachijskiego. Sprawiedliwość dopadła go znacznie później bo w 1928, został skazany na 5 lat więzienia, ale na skutek amnestii wyszedł po roku odsiadki. Wraz z innymi członkami Freikorpsu Rossbacha dołączył do SA. Wykazywał się wielką ambicją i szybko awansował w strukturach organizacji. Z upływem czasu stał się coraz bardziej niezadowolony z polityki NSDAP. Doprowadziło to do wyrzucenia go z partii. W roku 1929 został rehabilitowany.
Z początkiem lat 30 stał się posłem do Reichstagu. W roku 1933 został mianowany szefem wrocławskiej policji. To on zadecydował o powstaniu KZ Dürrgoy. Powstał on w przeciągu zaledwie dwóch tygodni z wagonów kolejowych i prowizorycznych baraków, w których znajdowało się średnio 40 do 80 prycz. Na środku obozu mieścił się plac apelowy. Kontrolę nad nim sprawowało SA, straż nad osadzonymi pełniła tzw. Policja pomocnicza. Więźniów bito i zmuszano do wszelkich uwłaczających czynności takich jak: picie sosu po śledziach, odmawianie podawania wody, zmuszanie do wdrapywania się na drzewa i siedzenie na nich godzinami by o określonych porach wołać „kuku!”. Do obozu trafiło wielu szanowanych mieszkańców Wrocławia i nie tylko, między innymi byli to: Karl Marche -burmistrz Wrocławia, Hermann Lüdemann - prezydent Dolnego Śląska, czy Fritz Voigt - były szef policji.
Na szczęście nacisk opinii publicznej sprawił, że obóz zamknięto. Niestety przebywających w nim wówczas 343 więźniów przewieziono do Esterwegen, który podlegał pod jurysdykcję SS.
Co do Edmunda Heinesa, to nie pożył długo.  Stał się jedną z ofiar nocy długich noży. Esesmani zastali go w łóżku ze swoim osiemnastoletnim kochankiem. Świadkiem zdarzenia był sam Hitler. Heines został zamordowany w więzieniu Stadelheim 30 czerwca 1934 roku z rozkazu duetu Himmler i Heydrich. W dzień później, jego młodszy brat: Oskar Heines, również z SA, usłyszał w radiu o egzekucji brata. Razem z Wernerem Engelsem, innym członkiem SA został aresztowany tego samego dnia i w nocy przewieziony do Leśnicy, gdzie zostali rozstrzelani z rozkazu SS Obergruppenfuhrera Udo von Woyrscha.

7 komentarzy:

 1. Nocy kryształowej? Jezus Maria, to on jeszcze Żydem był???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzieki za zwrocenie uwagi, mysle o jednym, pisze o drugim i taii efekt, a akurat w tlumaczinym artykule mam fragmenty o nkcy krysztalowej

   Usuń
 2. Nie do końca zrozumiałam: naziści mieli plany zrobienia tam stoku narciarskiego? I dziś się wraca do tego pomysłu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć,
  Piszę pracę inżynierska na temat Wzgórza. Chciałam się zapytać skąd udało CI się zdobyć informację o obozie koncentracyjnym?

  OdpowiedzUsuń