czwartek, 3 lipca 2014

Heydrich w Hamburgu 1931 - narodziny Płowej Bestii

Legitymacja partyjna Heydricha z 1938 roku
        Heydrich wstąpił do NDSAP 1 czerwca 1931 roku, w Hamburgu, otrzymując legitymację członkowską z numerem 544,916. Ten okres jego działalności jest nader skromnie udokumentowany i tak naprawdę do końca nie wiemy co działo się od czerwca aż do sierpnia 1931 roku. Informują nas o tym jedynie urywki i domysły.
        Naczelna z nich pochodzi od Eduarda Calica, autora nader dziwnej i opartej głównie na domysłach biografii Heydricha. Pisał on, że Heydrich po wstąpieniu do NSDAP brał udział w ulicznych walkach z komunistami. Miało to miejsce przed zbliżającymi się wyborami komunalnymi. Pośród członków Komunistycznej Partii Niemiec miały szerzyć się pogłoski o "Blond/Jasnowłosej/Płowej Bestii z Dovenhof". Bestią tą był Heydrich. Był on przywódcą jednego ze zmotoryzowanych oddziałów NSDAP. Jego skromne komando słynąć miało z niebywałej wojskowej dyscypliny. 
Jak słusznie zauważa Robert Gerwarth pogłoski te mogą być wyolbrzymione, bowiem nazistowska propaganda z pewnością wykorzystałaby tę historię po śmierci Heydricha żeby wzmocnić legendę po zmarłym i pokazać go jako "heroicznego" bojownika. Być może tego typu artykuł gdzieś się ukazał, ale na razie nikt do niego nie dotarł i "Blond Bestia" może być równie prawdopodobna co fantastyczne historie o romansie Wilhelma Canarisa z Matą Hari (które sam z lubością rozpuszczał). 
         Faktem jest, że Heydrich brał udział w walkach z komunistami. Lina Heydrich wspominała, że mąż (wówczas narzeczony) "walczył" na Dovernhof i innych dzielnicach (tu następuje mój problem i proszę ludzi z Hamburga o pomoc: z tego co wyszukałam Dovenhof to nazwa jednego z biurowców w Hamburgu, który był prototypem tzw. Kontorhausów, czy jest to też zwyczajowa nazwa dzielnicy, na której rzeczony Dovenhof się mieści, czy Dovenhof jest gdzieś indziej. Problem nr 2, Lina mieszkająca niedaleko Hamburga nazywa tą dzielnicę Dovernhof, ale takowej nigdzie nie znalazłam, czy to jej błąd, czy zmiana administracyjna?), gdzie dochodziło do krwawych starć i w ruch szły pięści, pałki, a nawet broń palna. Czyni przy tym dziwną uwagę, która wybrzmiewa u niej jakoś radośnie, a mi jako czytelnikowi wcale miło nie jest: "nic już nie przypominało w nim chłopca ze skrzypcami. Z syna artystycznej rodziny zmienił się w żołnierza". Co więcej zaczął sobie stwarzać nową przeszłość o czym informuje nas Aronson powołując się na doktor Lehmann (tą samą, która chwaliła Heydricha za grę na skrzypcach podczas wspólnych spotkań w Kilonii). Spotkała go podczas jazdy w pociągu. Heydrich, w cywilnych ubraniach zmienił się nie do poznania. Zmizerniał, wyglądał na niedożywionego i zasmuconego. Uparcie wmawiał jej, że wydalono go z marynarki za nazistowskie sympatie, co jak wiemy było kompletną nieprawdą.
          Kolejną uwagę o "kibolskim" epizodzie życia Heydricha czyni Himmler w przemowie po śmierci tegoż: "Heydrich, były porucznik, wstąpił jako prosty esesman do małego hamburskiego SS i pełnił w nim służbę wraz z tymi wszystkimi dzielnymi, zazwyczaj bezrobotnymi chłopcami, którzy wszystko zaczynali, urządzając walki w salach i szerząc propagandę w licznych czerwonych dzielnicach miasta." (cytat za: G. Deschner, Reinhard Heydrich, namiestnik władzy totalitarnej)
          

Źródła:
L. Heydrich, Muj zivot s Reinhardem
R. Gerwarth, Kat Hitlera
G. Deschner, Reinhard Heydrich namiestnik władzy totalitarnej,
S. Aronson, Heydrich und die Anfänge des SD und der Gestapo. 1931-1935
E. Calic, Reinhard Heydrich, the Chilling Story of the Man Who Masterminded the Nazi Death Camps

Zdjęcie:
L. Heydrich, Muj zivot s Reinhardem

2 komentarze:

 1. Płowy Kibol to już nie brzmi tak pięknie ;) W sumie bardzo szkoda, że tak mało wiadomo o tym, co rzeczywiście miało miejsce. Jakby nie patrzeć, tu się naprawdę wszystko zaczyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D płowy kibol, to brzmi prawie jak przydomki polskich mafiozów.

   niestety, ja do niczego konkretnego sie nie dokopalam, ale duzo jeszcze przede mna, wiec moze zostanie ta notka kiedys rozwinieta

   Usuń