niedziela, 14 września 2014

Biznes po niemiecku: Fundacja Nordhav - część 4 – Pomniejsze ośrodkiHeydrich w Kitzbuehel
     Oprócz niesławnej willi w Wannsee fundacja planowała poszerzyć swoje wpływy pod Berlinem i zamierzano nabyć dom przy Zum Heckeshorn 16/8 (również w Wannsee, przecznicę dalej od am Grosse Wannsee). O tych planach burmistrz Berlina został poinformowany 17 czerwca 1941 roku. Fundacja na ten cel poświęciła dotacje od RSHA (a jakżeby inaczej). Zum Heckeshorn 16/8 miało służyć jako poszerzenie oferty już działającego domu wypoczynkowego. W istocie chodziło o to, by po tym jak Heydrich zacznie używać pierwszej willi w celach prywatnych, pod Zum Heckeshorn przenieść działalność ośrodka.
Dom sprzedano za bezcen, podobnie jak w poprzednich przypadkach wykorzystując zadłużenie właścicieli. Do finalizacji transakcji doszło jednak w sierpniu 1942, po śmierci Heydricha. Okazało się, że wobec zaistniałej sytuacji Fundacja nie potrzebuje dwóch domów wypoczynkowych i inwestycja okazała się klapą.
            Prócz dwóch większych obiektów na Fehmarn i w Wannsee fundacja zajęła się także budową zimowych domów wypoczynkowych, które o dziwo nie służyły jedynie prywatnym interesom Heydricha. Pierwszym z nich był Lenzberg, placówka narciarska przy Keilberg, oraz dom wypoczynkowy w Bad Altheide.
           We wrześniu 1941 fundacja dostała dotacje na zakup ziemi w Lenzberg (poprzednimi właścicielami byli miłośnicy natury z Usti nad Labem, dostali oni 30 000 RM). Wybudowano tam dom wypoczynkowy (czy też ośrodek narciarski) gdzie mieściło się 24 pokoi, 40 łóżek. Nocleg z wyżywieniem kosztował 3,50 RM. Od 1941 mogli tam nocować nie tylko oficerowie z RSHA, ale też policja narciarska. Rok później Schellenberg i Bergmann za 29,800 RM kupili ziemię pod Keilberg na kolejną placówkę narciarską. Transakcję sfinansowano w 1942 roku. Po śmierci Heydricha działalność fundacji nie była tak szeroko rozwinięta, jednak nadal utrzymywano ją głównie z pieniędzy zrabowanych od zamordowanych Żydów i trwało to do 1945 roku. Choć z pozoru wydawała ona się raczej niewinną działalnością, to sposób, w jaki zdobywano fundusze jest odrażający i godny potępienia, stąd warto napisać o niej parę słów, bowiem powstało zaledwie kilka artykułów na jej temat i to głównie w języku niemieckim. Mam nadzieję, że ta seria nie była dla was zbyt nudna i dowiedzieliście się czegoś nowego. 

Źródło:
Johannes Tuchel: Reinhard Heydrich und die „Stiftung Nordhav. Die Aktivitäten der SS-Führung auf Fehmarn w: Zeitschrift für Schleswig-Holsteinische Geschichte, nr 117, 1992. 

Fotografia: wikipedia.org (nie jest ona zrobiona w żadnym z ośrodków wybudowanych z funduszy fundacji, ale też związana z narciarstwem).

11 komentarzy:

 1. Prawdę powiedziawszy - temat ciekawy.
  Gwoli ciekawości :) - co się stało z kasą (lub aktywami) po wojnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzieki
   tego nie wiem, jedno jest'pewne do prawowitych wlascicieli nie powrocily

   Usuń
 2. W Polsce też nie, więc mechanizm wojen wszędzie jest taki sam lub bardzo podobny.
  Mam małą teorię na gołodupstwo Schellenberga powojennego, ale chyba to nikogo nie zainteresuje. :)
  Ps. Był taki niemiecki film właśnie m.in. z tematem przejmowania przez SS kontroli nad wielkimi korporacjami, w sensie fabularny, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodziło mi o "Zmierzch bogóf" z 1969.
  http://www.filmweb.pl/film/Zmierzch+bog%C3%B3w-1969-1456
  https://www.youtube.com/watch?v=XtMocFKzwxY --> tu jakby ktoś chciałby się uczyć angielskiego poprzez hiszpański.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. straszny film, chociaz lubie bergera bardzo, ale jednak wole historie a nie fabuły (słowa filmoznawcy)

   Usuń
  2. W jakim sensie straszny Dextello? Zły czy ma straszną tematykę?

   Usuń
  3. temat poruszony wazny a kicz i obscura wszelaka go przeslaniaja

   Usuń
  4. Zaiste jednakowoż i tak lepsze niż "Pamietniki z wakacji"

   Usuń
 4. Nie była to nudna seria i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy :) Bardzo dobrze, że zwracasz uwagę, skąd ta "niewinna" działalność czerpała środki na swój rozwój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pozytywny fidbek.
   No niestety, był to kolejny biznes oparty na czyjejś śmierci.

   Usuń