piątek, 19 grudnia 2014

Dalsze losy rodziny Lewinów

Jak może pamiętacie, bądź nie, swego czasu nocowałam w schronisku młodzieżowym/hostelu w Halle, w którym niegdyś mieszkali państwo Lewin (dla zapominalskich ich historia: Klik! ). Jak się okazało nie dość, że żyli oni w pobliżu Heydrichów, to jeszcze wynajmowali u nich magazyny znajdujące się w piwnicy budynku ulokowanego przy Gütchenstrasse 20 (o domu Heydrichów w Halle: Klik! ). Przejdźmy jednak do rzeczy. Zamordowani państwo Lewin mieli córkę. Szczęśliwie udało jej się przeżyć wojnę i znaleźć w Wielkiej Brytanii.

źródło: amazon.com
 Urodzona w 1913 roku pani Ilse Strauss wystąpiła w dokumencie "Heydrich - Der Henker aus Halle" (polecam obejrzeć, niestety jest jedynie w języku niemieckim, ale zobaczyć tam możemy między innymi Shlomo Aronsona), a także udzieliła krótkiej wypowiedzi niemieckiemu Bildowi (co dziennikarze tej jakże wspaniałej gazety będącej odpowiednikiem polskiego Faktu zatytułowali "Byłam sąsiadką SS Bestii", okraszając to dodatkowo szatą graficzną przypominającą wszystkie artykuły z serii "Zabił bo nie dostał golonki", co powiedzmy sobie szczerze przy dramacie pani Strauss było zagraniem mega niesmacznym i przykrym). Jak się okazało pani Strauss znała starszego od niej o dziewięć lat Reinharda Heydricha i jego brata Heinza. Wspominała po latach jak chłopcy bawili się i ganiali po schodach w górę i w dół. Ich matka, Elżbieta miała zaś w zwyczaju irytować ludzi pracujących w magazynie poprzez uderzanie kijem w podłogę. Pani Strauss wspominała także, że krążyły pogłoski, że rodzina Heydrichów to Żydzi i że inne dzieci często śmiały się z tego powodu z Heinza i Reinharda.
Pani Ilse Strauss przez długi czas nie wiedziała co stało się z jej rodzicami. Przypuszczała, że popełnili oni samobójstwo. Prawda wyszła jednak długie lata po wojnie. Jej bliscy zostali zamordowani, jakby nie patrzeć z rozkazu jej sąsiada, najprawdopodobniej w Majdanku w 1942 roku.

2 komentarze:

  1. Takie prywatne losy są zawsze najbardziej interesujące w historii, zwłaszcza pełne paradoksów czy innych subtelnych gierek losu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i nadaja glebi postaciom bardzo czesto i jeszcze bardziej poszerzaja spektrum szarosci

      Usuń