czwartek, 7 maja 2015

Co to jest Kripo?       Skoro omówione zostało co to SD pora przyjrzeć się innym, tajemniczym skrótom, których pełen jest zarówno ten blog jak i każda książka o Heydrichu.
      Tym razem na warsztat bierzemy Kripo- właściwie KriPo. Jest to skrót od Kriminalpolizei, czyli policji kryminalnej. Jej historia sięga końca osiemnastego wieku, kiedy podlegli pod sąd pruscy oficerowie policji wybrani zostali do walki z przestępczością. Stopniowo urosło to do osobnego biura i wyszło poza Prusy.
       Po przejęciu władzy Hitler przekazał Kriminalpolizei pod jurysdykcję SS. Początkowo podlegała ona pod policję pruską, jednak od 1936 roku znalazła się pod skrzydłami Reinharda Heydricha, który umieścił na stanowisku szefa policji kryminalnej Arthura Nebe. 
Arthur Nebe, źródło: http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/36787/h:280/
     Nebe był postacią niezwykle schizofreniczną. Z jednej strony współpracował z ruchem antyhitlerowskim i był uwikłany w zamach na Hitlera w 1944 roku, jednak nie przeszkadzało mu to w 1941 roku stać na czele Einsatzgruppe B, które odpowiedzialne było między innymi za mordowanie osób chorych psychicznie na Białorusi. Nebe uznał, że strzelanie do nich jest zbyt pracochłonne toteż zamówił 400 kg materiałów wybuchowych i gaz. Próba z eksplozją zakończyła się niepowodzeniem i należało ją powtórzyć. Gaz okazał się być efektywniejszym narzędziem mordu. Nebe napisał do Heydricha z propozycją by stosowano tą metodę częściej. Szef RSHA chętnie na to przystał.
       Wróćmy jednak do policji kryminalnej. Pracowała ona ściśle z policją porządkową Kurta Daluege. Oficerowie Kripo najczęściej byli detektywami w cywilu tropiącymi rzeczywistych złoczyńców: morderców, pedofilów, gwałcicieli, złodziei czy naciągaczy (tak jak choćby złodziei udających sprzedawców odkurzaczy, o których mowa była w Kriminalistiku).
    Jednak i ta służba nie była kryształowo czysta. Kripo organizowało łapanki na Sinti i Romów, których potem wysyłano na śmierć do obozów koncentracyjnych.
     Stosunkowo duży odsetek oficerów policji kryminalnej w 1941 roku stał się częścią Einsatzgruppen działających podczas operacji Barbarossa. Dopuszczali się oni licznych, upiornych egzekucji, jak choćby te opisane powyżej.
       Kriminal Polizei posiadało także własną prasę (omawiany już Kriminalistik Klik!) i wydawnictwo zajmujące się publikowaniem specjalistycznych książek przeznaczonych dla policji (jedną z takich pozycji również tu omawiałam, był to antypolski paszkwil, do którego Heydrich napisał wstęp Klik!). Owe pozycje przepełnione były ideologią nazistowską. Pomiędzy praktycznymi artykułami o ściganiu gwałcicieli i seryjnych morderców znajdowały się skrajnie rasistowskie teksty wymierzone przeciwko Żydom czy Polakom. Starano się udowodnić, że to inne „rasy” mają większe predyspozycje do popełniania zbrodni niż Niemcy.

Źródła:
M. Williams, Heydrich the biography vol. I

R. Gerwarth, Kat Hitlera
S. Aronson, Reinhard Heydrich und die Frühgeschichte von Gestapo und SD
Y. Arad, Belzec, Sobibor, Treblinka: The Operation Reinhard Death Camps 


Ps i poza konkursem: Jason Clarke będzie grał Heydricha. Na tę okoliczność robiłam sobie herbaty i kubek nie wytrzymał. Pękł na pół.
Kubek się nie aprobuje. Ja również.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz