poniedziałek, 8 czerwca 2015

Lothar Beutel      Powracamy na pewien czas do krótkich biogramów oficerów z Einsatzgruppen. Dziś przybliżę wam osobę Lothara Beutela. Urodził się on 1902 roku w Lipsku. Wbrew pozorom, na co wskazują niektórzy autorzy, jego początkowe lata są dość dobrze znane. Pod koniec pierwszej wojny światowej został członkiem jednego z Freikorpsów. Od 1921 do 1923 służył w piechocie. Następnie podjął decyzję o rozpoczęciu studiów. Ukończył farmację, jednak studiował również historię sztuki.
       Od 1929 roku był członkiem NSDAP, rok później dołączył do SS. W 1932 roku Heydrich powierzył mu za zadanie formowanie struktur SD na terenie Saksonii. Beutel szybko awansował, między innymi dzięki zaangażowaniu w Noc Długich Noży i tak zwaną akcję „Koliber”, podczas której rozprawiano się z resztkami SA, podlegał pod Karla von Ebersteina. 
      W 1937 roku przeniósł się do Bawarii gdzie został inspektorem policji państwowej. Podczas kampanii wrześniowej dowodził Einsatzgruppe IV, odpowiedzialny był za zamordowanie około 150 Polaków w Bydgoszczy. Organizował też łapanki Żydów w Warszawie, tam też pełnił funkcję Komendanta Sicherheitspolizei i SD. Okazało się jednak, że dopuszczał się nadużyć finansowych. 
       Pod pozorem oskarżenia o gwałt na polskiej dziewczynie został odwołany przez Heydricha. Beutel został osadzony w Dachau, a później wysłany na front wschodni. Trafił do niewoli, z której puszczono go w 1955 roku. Wrócił do Niemiec gdzie prowadził aptekę. Podobnie jak wielu innych oficerów Einsatzgruppen nie był on sądzony o zbrodnie wojenne i dożył spokojnej starości. Zmarł w 1986 roku.
Beutel w środku, po lewej Karl von Eberstein, źródło: http://deuxiemeguerremondia.forumactif.com/t12637p260-ubik83-projet-de-roman
 Źródła: 
M.Wildt, Generation des Unbedingten. Das Führungskorps des Reichssicherheitshauptamtes, Hamburg 2002
Ł. Gładysiak, Zabijajcie wszystkich, Warszawa 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz